Čtyři jógové pozice pro uvolnění emocí

Cítili jste se někdy rozrušení bez zjevné příčiny? Je běžné, že občas nejsme schopni přesně určit důvod našich emocí.  Pochopení nejasných emocí vyžaduje čas a prostor a pokud si ho nedopřejeme, stres se bude prohlubovat a pronikat i mimo naši bytost - do vztahů. Dech, meditace, zpomalení, to vše nám poskytuje jasnost a napojení se na podstatu našeho bytí. Stejně tak pravidelné cvičení následujících jógových pozic.

Pozice holuba (Eka Pada Rajakapotasana)

Z pozice psa vykročte levým kolenem středem a chodidlo položte k levému zápěstí. Pomalu položte levou nohu na podložku a zároveň posouvejte levé chodidlo k pravému boku. Snižte se k podložce a udržujte boky v rovině. Pokud je vám to nepříjemné, podepřete levý bok a pánev složenou přikrývkou. Pravou nohu držte rovně nataženou přímo z kyčelního kloubu.

Pokud je vám natažení nepříjemné, pokrčte ji v koleni. S levým chodidlem u pravé kyčle a tělem předkloněným v úrovni, která je vám pohodlná spočiňte opřeni o předloktí nebo čelem o hřbet rukou složených na podložce. Pozice holuba je skvělá pro otevření kyčlí a druhé, sakrální čakry (svádhištána), jejíž základním principem je tvořivost, sexualita a bytí.

Kyčle jsou částí těla, kde se často ukládá napětí. Především u žen. Pozice holuba uvolní napětí nejen v kyčlích, ale i v bedrech. V pokročilé formě se při pozici holuba otevírají i ramena a hrudník. Probuzení sakrální čakry v podbřišku nás propojuje s podstatou našich emocí, vztahy a kreativitou. Spočiňte v této pozici, vnímejte všechny počitky a vědomě dýchejte do míst, kde cítíte napětí. Soustřeďte se na dech a uzemněte se s vědomím, že vše je jak má být. Vydržte v pozici 10-20 dechů na obě strany.

Pozice kola - most (Urdhva Dhanurasana)

V leže na zádech ohněte kolena, chodidla držte na podložce, paty přisuňte co nejvíce k hýždím. Ruce ohněte v loktech a dlaně položte na podložku hned za ramena s prsty směrem k tělu. Pomalu zvedejte pánev nahoru a pak se zvedněte na rukou až do mostu. Dbejte na to, aby chodila byla rovnoběžná.

Pozice kola vás celé otvírá světu a tím uvolňuje srdeční čakru (anahata). Dále se uvolňuje krk, což umožní vidět věci s novým náhledem. Pozice pomáhá při vztahových problémech tím, že podpoří vaši lásku, laskavost a vděk. Dýchejte pomalu a zhluboka, dovolte hrudníku a srdci se otevřít. V pozici zůstaňte alespoň 1 minutu a 3x ji zopakujte.

Pozice vědomosti (Balasana)

Začneme v kleče na podložce, s koleny u sebe se posadíme dozadu na paty. Ohneme trup dopředu, hrudník položíme na stehna a uvolníme krk. Sklopíme zrak a zavřeme oči. Paže necháme podél těla na podložce, dlaněmi vzhůru a uvolníme ramena. Tato variace pozice dítěte má stejné benefity. Navíc vyrovnává sakrální čakru (svádhištána), přináší uvolnění ramen a otevírá korunní čakru (sahasrara).

Během této pozice s pokorou pozorujte neustálý proud myšlenek, jejich vznikání a zanikání. Balasana přináší významné uvolnění fyzických i psychických bloků. Při hlubokém dechu zůstaňte v pozici alespoň 1 minutu.

Podpořená pozice mrtvoly (Salamba Savasana)

Při sedu s nataženýma nohama podpořte kolena srolovanou přikrývku, nebo polštářem. Lehněte si na záda, nohy nechte uvolněné přes podporu. Ruce podél těla na podložce s dlaněmi vzhůru. Pozorujte uvolnění v bedrech. Zavřete oči a soustřeďte se na dech.