Jak online kurzy fungují?

  • Kurzy obsahují lekce (v podobě on-line videí) po cca 1 hodině.
  • V den objednání kurzu obdržíte na zadaný e-mail první lekci.
  • V případě, že jste si objednali kurz, který obsahuje více lekcí, budete následně v periodě 7 dní dostávat další lekce.
  • Všechny lekce jsou přístupné kdykoliv zpětně.

Vybrat si on-line kurz

banner joga

skupiny ásan

Předklonové jógové pozice

Předklonové pozice jsou skupinou ásan, která patří spíše k těm více relaxačním a bezpečným. Nejen, že výrazně protahují a uvolňují svaly podél páteře, ale zároveň uvolňují mysl, přinášejí pokoru a klid.

Číst dál...

Záklonové jógové pozice

Záklonové pozice patří k fyzicky těžším. Jsou poměrně náročné na páteř, proto by jejich nácviku měla předcházet důkladná příprava zaměřená na protažení a rozhýbání páteře a posílení zádových svalů. Záklonové pozice jsou zrádné. U řady z nich jdeme z kleku nebo stoje do záklonu a pokud nebudeme respektovat svoje tělo a jeho možnosti, může se stát, že se dostaneme za svoji hranici a přepadneme. Proto je lepší začínat s pozicemi, ve kterých se zvedáme ze země. Příkladem může být pozice kobry - bhudžangásana nebo pozice na ramenou - kandharásana. U těchto pozic se prohýbáme jenom tak, jak nám samo tělo dovolí a "neohrožuje" nás gravitační síla.

Veškeré záklonové pozice je třeba provádět s maximální opatrností a pozorností a předcházet by jim měla důkladná příprava. Při záklonových pozicích může docházet k závratím, proto bychom měli opravdu cvičit pomalu a dělat raději kratší výdrže a více pozice opakovat, dokud nebudeme cítit, že se v dané pozici můžeme uvolnit a zůstat v ní delší dobu.

Při cvičení záklonů by záda neměla být v napětí. Záklonové pozice bychom vždy měli kompenzovat, tzn. měla by následovat některá z pozic předklonových a uvolnění zádových svalů v torzních pozicích. Záklonové pozice v drtivé většině cvičíme s nádechem, protože při nich rozevíráme hrudník.

Ideálním průpravným cvikem je mardžariásana nebo vjághrásana, tedy předozadní cvičení, které protáhne páteř v žádaném (předozadním) směru a uvolní záda.

Záklonové pozice otevírají hrudník, čímž posilují sebejistotu, mají tak výrazný vliv na psychiku. Na fyzické úrovni protahují páteř a uvolňují zádové svaly. Mají pozitivní vliv na trávení. Stimulují nervový systém, odstraňují bolesti hlavy, stres a napětí, dodávají energii.
Záklonovým pozicícm se vyhýbáme při problémech s páteří, se srdcem a při vysokém krevním tlaku. Vůbec nebo opatrně cvičíme v těhotentví a při menstruaci.

Obrácené jógové pozice

Obrácené pozice patří k těm nejnáročnějším, zároveň mají ale velmi výrazné účinky na tělo i mysl. Pozice nacvičujeme postupně, zaujímáme je vždy pomalu - nikdy švihem, a zpočátku děláme pouze krátké výdrže (pár sekund), které postupně prodlužujeme. Vzhledem k tomu, že jsme obráceni hlavou dolů, což není pro tělo běžná poloha, nácvik by měl být opravdu postupný, aby si tělo mohlo zvyknout.
Cvičit bychom nikdy neměli po jídle a po intenzivním cvičení. Cvičit bychom také měli na tvrdém podkladu. Měkké podložky by mohly narušit naši stabilitu.
Obrácené pozice by rozhodně neměli cvičit úplní začátečníci. Jedná se o náročnější ásany, na které je třeba tělo připravit. Předpokladem je určitá svalová síla a koordinace těla.
 
Účinky obrácených pozic jsou široké. Obrácením těla se snáze dostává krev z nohou do srdce, které tak není nuceno ji těžce proti gravitaci z nohou čerpat. Tím uvolňujeme jak srdci, tak nohám. Pozice působí proti otokům, křečovým žilám, ale i běžné únavě nohou. Naopak se obrácením krev snáze dostává do hlavy, takže lépe okysličuje mozek a tím, přispívá k uvolnění mysli, zlepšuje paměť a působí proti únavě. Dále protahují bránici, která je při nádechu nucena zdvihat břišní orgány. Působí na višudhi čakru a pomáhají práci s energií. Pozice jsou velmi významné pro duchovní praxi.
Možná se zdá zvláštní, že u nohou působí proti únavě to, že krev snáze odchází, a u hlavy, že je překrvená. Jde ale o to, že se změní běžný stav. Nohy si uleví a hlava se "nastartuje".
Obrácené pozice bychom neměli cvičit při glaukomu, zvýšeném krevním tlaku, zánětech v obličeji a problémech s krční páteří. Nedoporučují se v těhotenství.

Přejít na seznam obrácených pozic