Jak online kurzy fungují?

 • Kurzy obsahují lekce (v podobě on-line videí) po cca 1 hodině.
 • V den objednání kurzu obdržíte na zadaný e-mail první lekci.
 • V případě, že jste si objednali kurz, který obsahuje více lekcí, budete následně v periodě 7 dní dostávat další lekce.
 • Všechny lekce jsou přístupné kdykoliv zpětně.

Vybrat si on-line kurz

banner joga

Néti

Pro jógu je typické dýchání nosem. Až na některé výjimečné techniky bychom ústy vůbec dýchat neměli. Proto je důležité, abychom měli volné nosní dutiny. Pro jejich očištění od hlenu a prachu využívá jóga techniky zvané néti. Při pravidelném provádění těchto technik je možné zmírnit příznaky alergií a vyvarovat se rýmy.

Některé metody jsou jednoduché, jiné složitější a měli bychom je nacvičovat pouze pod dohledem zkušeného učitele. V každém případě je třeba vždy brát zřetel na svůj aktuální zdravotní stav. Nic neděláme násilím. Néti neprovádíme při nachlazení, zánětu dutin a bolestech v uších.

 • Džala néti

  Při této technice se nos pročišťuje proudem mírně slané vody. lotaPoužíváme k tomu speciální konvičku, která se nazývá lóta. Je možné použít i jiné podobné nádoby, například dětské konvičky, vždy ale dbejte na to, aby hubička nebyla ostrá a po přiložení k nosní dírce co nejlépe těsnila.

  Používaná voda by měla být převařená nebo alespoň odstátá a měla by mít pokojovou teplotu. Na půl litru vody dáváme maximálně jednu čajovou lžičku soli.

  Provedení:

  1. Nahneme se nad umyvadlo a zastrčíme hubičku konvičky do pravé nosní dírky tak, abychom ji ucpali. Voda by neměla kolem konvičky protékat.
  2. Pootevřeme ústa a nakloníme hlavu mírně doleva. Z levé nosní dírky by nám měla vytékat voda.
  3. Necháme vodu téct přibližně 10 sekund. Otevřenými ústy volně dýcháme.
  4. Konvičku vyndáme z nosu. Vyfrkneme vodu z nosu nejprve pouze pravou, poté levou a nakonec oběma nosními dírkami.
  5. Provedeme totéž i opačně, tzn. proléváme vodu z levé do pravé nosní dírky.

  Džala néti je vhodné provádět každé ráno.

   

 • Sútra néti

  Sútra néti používá k pročištění nosu bavlněnou šňůrku, která je namočená do včelího vosku. Tato šňůrka se pomalinku sune do jedné nosní dírky až její konec vytáhneme ústy ven. Každou rukou držíme jeden konec a několikrát pomalu taháme šňůrku tam a zpět. Tato metoda je důkladnější než výše popsaná džala néti, je ale složitější a měla by být nacvičována pouze pod odborným dozorem.