Jak online kurzy fungují?

  • Kurzy obsahují lekce (v podobě on-line videí) po cca 1 hodině.
  • V den objednání kurzu obdržíte na zadaný e-mail první lekci.
  • V případě, že jste si objednali kurz, který obsahuje více lekcí, budete následně v periodě 7 dní dostávat další lekce.
  • Všechny lekce jsou přístupné kdykoliv zpětně.

Vybrat si on-line kurz

banner joga

Filozofie jógy

Peklo a ráj Buddhistů a co je to vlastně ta „karma".

„Moudrý člověk si vytvoří své nebe kdekoliv, stejně jako si hlupák tvoří své peklo." Buddhistický koncept nebe a pekla je zcela odlišný od náboženských konceptů.

Číst dál...

"8 cest jógy k vrcholu lidské zkušenosti"

Fyzická praxe není o nic méně důležitá, než duchovní praxe a to samé platí i naopak. Jóga má mnoho cest (pádah), které do detailu popsal Pataňdžali, velký mudrc a myslitel. Z jeho Jóga Súter (vyjádření/pravidel) vznikla různá odvětví jógy, mimo jiné Hatha jóga (pozice těla), Džňána jóga (Jóga vědění), Dhjána jóga (Jóga meditace) a další. Jóga je jeden ze systémů indické filosofie a podle této filosofie přináší způsob, jak zažít tu nejzazší realitu. Právě proto je "osm stupňů jógy" praktickým návodem pro ty, kteří chtějí poznat podstatu života a způsob, jak člověk může dosáhnout vrcholu lidské zkušenosti.

Číst dál...

Citáty od Buddhy, které projasní váš den.

Siddharta Gautama stál při vzniku Buddhismu v Indii. Žil někdy mezi 6. a 4. stoletím před Kristem. Slovo "Buddha" zmená probuzený nebo osvícený a také označuje první probuzenou osobu ve své době. Siddharta Gautama je právem považován za nejvyššího z probuzených a těchto pár citátů do dokládá:

"Tajemství zdravého těla a mysli nespočívá v truchlení nad minulostí ani ve strachu o budoucnost, ale ve vědomém a plném prožitku přítomnosti."

"Ty, tak jako nikdo jiný v celém vesmíru, si zasloužíš svoji lásku a přívětivost."

"Kolik svatých slov jste přečetli, kolik svatých slov jste vyřkli, co však zmohou když podle nich nejednáte."

"Není nic horšího než pochybnosti. Pochybnosti rozdělují lidi. Je to jed, který rozloží přátelství a rozbíjí vztahy. Je jako trn, který dráždí a bolí. Je jako meč, který zabíjí."

"Můžete ztratit jen to, k čemu jste připoutáni."

"Mír pramení z vnitřku. Nehledejte ho mimo sebe."

"Můžete prohledat celý vesmír ve snaze najít někoho, kdo si zaslouží vaši lásku víc než vy samotní, nikoho takotého však nenajdete."

"Nevěřte ničemu jen proto, že jste to slyšeli. Nevěřte ničemu jen proto, že to říká mnoho lidí. Nevěřte ničemu jen proto, že jste to četli ve svatých knihách. Nevěřte ničemu jen proto, že to řekli vaši učitelé. Nevěřte tradicím jen proto, že jsou drženy po mnoho generací. Po důkladném pozorování a analýze, poté, co jste zjistili, že něco odpovídá důvodu a vede k dobru a prospěchu
jedlotlivce a všech, poté to přijměte a žijte dle toho."

Číst dál...

O muži, který plivl Buddhovi do tváře.

Buddha seděl pod stromem a mluvil se svými žáky, když k němu přišel muž a plivnul mu do tváře. Buddha si tvář otřel a řekl: "Co dál?" Co povíš dál?" Muž byl reakcí zmaten, nic takového nečekal. V minulosti takto insultoval mnoho lidí a všichni nějak reagovali. Někteří s hněvem či vztekem, někteří zbaběle se strachem.

Číst dál...

Zjednodušte si život: "Až" je iluze!

Hledáte štěstí, vnitří harmonii, klid, mír, osvícení... a říkáte si, že to všechno příjde ...

Číst dál...

10 myšlenek Lao-Ce pro každý den

Lao-C nebo také Lao Tse je jedním z největších filozofů a psychologů lidstva. Autor známé knihy Tao te ťing, základní knihy taoismu. 

Přinášíme 10 jeho myšlenek pro zdravější mysl.

Číst dál...

Chudák se zeptal Buddhy: "Proč jsem tak chudý"

Buddha odpověděl: "protože ses ještě nenaučil dávat."

"Jak a co mohu dávat, když jsem tak chudý?" odvětil chudák.

Číst dál...

Na čem opravdu záleží?

Profesor filozofie stojí před svojí třídou. Na stole několik předmětů. Hodina začne, on bezeslova zvedne velkou nádobu a začne ji plnit golfovými míčky. Pak se zeptá, zda je nádoba plná. Studenti souhlasí, že ano.

Číst dál...

Proč na sebe v hněvu křičíme?

Hinduistický mnich jednou navštívil Gangu aby se zde vykoupal. Na břehu střetl několik lidí, kteří na sebe v hněvu křičeli. Mnich se otočil ke svým žákům a zeptal se:

"Proč na sebe lidé křičí, když se hněvají?"

Číst dál...

Albert Einstein o Buddhismu

Buddhismus má vlastnosti, které očekáváme od universální víry budoucnosti. Přesahuje koncept osobních bodů, vyhýbá se dogmatům a teologii.

 

Číst dál...