Jak online kurzy fungují?

  • Kurzy obsahují lekce (v podobě on-line videí) po cca 1 hodině.
  • V den objednání kurzu obdržíte na zadaný e-mail první lekci.
  • V případě, že jste si objednali kurz, který obsahuje více lekcí, budete následně v periodě 7 dní dostávat další lekce.
  • Všechny lekce jsou přístupné kdykoliv zpětně.

Vybrat si on-line kurz

banner joga

7 ranních jógových pozic pro energii na celý den

Stačí 10 minut ranní jógy a energie ve vašem těle se po celý den nezastaví. Tato sestava je určená pro přivedení těla a mysli do denního rytmu a rozproudění krve a energie v těle. U každé asány je uveden doporučený počet dechů, nicméně přizpůsobte ho svým potřebám.

 

 

 

Pozice dítěte (Balasana)

Pozice dítěte BalasanaZačínáme v kleče na kolenou. Sedneme si dozadu na paty a celé tělo položíme dolů - hrudníkem na stehna. Čelo položíme na podložku, ruce máme položené volně dozadu podél těla, dlaněmi nahoru. V jednodušší verzi můžeme ruce složit pod čelo.

Zhluboka se nadechneme nosem a pozorujeme, jak se hrudník rozšiřuje dozadu a žabra otevírají.
S výdechem nosem pozorujeme, jak zadek dosedá na kontíky a jak se páteř jemně protahuje ohnutím přes stehna.

V pozici vydržíme 5-10 dechů.

Pozice kočky/krávy (Bidalasana)

Pozice kočky BidalasanaZ dítěte se postavíme na kolena a dlaně s nataženýma rukama. Zápěstí pod ramenana, kolena přímo pod kyčlemi. Dlaně zatlačíme do podložky tak aby lopatky byly roztaženy.

Při nádechu se podíváme dopředu a co nejvíce vzhůru, jak nám to krk dovolí. Kostrč nyní míří do nebe. Při výdechu nosem stáhneme bradu k hrudníku a maximálně se vyhrbíme, až kostrč míří k podlaze. S dechem pokračujeme v pohybech a pozorujeme, jak je celá páteř při pohybu jemně masírovaná. Celou dobu se snažíme loketní jamky držet proti sobě.

Pozice opakujeme během 5 dechů

Pozice psa (Adho Mukha Svanasana)

pozice psa Adho-Mukha-SvanasanaDlaně na podložce roztáhneme šířeji než ramena, prsty u nohou zaboříme do podložky a zvedeme zadek vzhůru. Ruce natáhneme, hrudník přitahujeme dovnitř k nataženým nohám, chodila stočíme mírně k sobě a maximálně roztáhneme prsty u rukou. Ramena točíme ven od uší, kolena mírně ohnutá a střídavně došlapujeme patami na zem.

Vydržíme 5-10 dechů.

 

Velbloud (Ustrasana)

pozice velblouda UstrasanaJemná pozice pro otevření hrudníku a srdeční čakry, kterou provádíme buď s dlaněmi na bedrech nebo s držením za paty, je velice osvěžující pro celé tělo.

Největším benefitem velblouda je, že otevírá přední část těla. Pozornost zaměříme na protahování přední strany stehen a těla. Díky protažení trupu a plic můžeme při této pozici naplnit nejposlednější plicní sklípky, na které se jinak nedostane.

Vydržíme 5-10 dechů

Předklon ve stoje (Uttanasana)

predklon ve stoje - UttanasanaZ velbdouda položíme dlaně před sebe na podložku a vykročíme nohama k rukám. Tělo i hlavu volně vyvěsíme. Pokud je napětí v berech a nohách snesitelná, pokusíme se propnout nohy v kolenou. S nádechem pozorujeme, jak dech plyne podél páteře, s výdechem přibližujeme vyvěšenou hlavu směrem k nohám, rukama se držíme na kotníky.

V pozici jsme 10 dechů.

 

 

 

Pozice trojúhelníku (Trikonasana)

pozice trojúhelníku TrikonasanaZe stoje se rozkročíme asi na délku nohy. Zadní nohu vytočíme ven do pravého úhlu. Rozpažíme ruce aby byli rovnoběžně se zemí S nataženými pažemi se nakloníme k přední noze, obě nohy natažené, paže v jedné linii. Při dosažení maximálního úklonu se s nataženými pažemi ukláníme k druhé noze. Hrudník zůstává otevřený, tělo protažená. Při krajním úklonu pohled směřuje
vzůru k palci natažené paže.

Na každé straně spočineme 5 dechů

 

 

Pozice židle (Utkatasana)

pozice židle UtkatasanaZačínáme ve stoje s nohama u sebe nebo na šířku boků. Z této snižujeme tělo dolů, jako když si sedáme na židli. Zvedneme paže k uším a vypneme hrudník.

Utkatasana v Sanskrtu znamená "pozice síly" a jedná o skvělou pozici pro ranní cvičení. Aktivizuje velké svaly nohou a páteř. 

Přejeme příjemné cvičení a dny plné energie