Jak online kurzy fungují?

  • Kurzy obsahují lekce (v podobě on-line videí) po cca 1 hodině.
  • V den objednání kurzu obdržíte na zadaný e-mail první lekci.
  • V případě, že jste si objednali kurz, který obsahuje více lekcí, budete následně v periodě 7 dní dostávat další lekce.
  • Všechny lekce jsou přístupné kdykoliv zpětně.

Vybrat si on-line kurz

banner joga

Nastavování hranic a rozvíjení soucitu

Rozvíjení soucitu je tématem nejen jógy, ale i dalších životních filozofií a duchovních nauk. Nejinak je na tom jóga. Důležitost rozvíjet soucit a pochopení pro ostatní najdeme mj. i v Jógasútrách.

U pojmu "soucit" je třeba zdůraznit, že se nejedná o lítost. Záměna těchto pojmů může být jednou ze scestí. Pokud totiž někoho litujeme, můžeme zklouzávat k vyvyšování se. On je ten chudák a my jsme ti, co jsou lepší, ať už je to v jakémkoliv smyslu. Pravý soucit nás nikdy nestaví do pozice "toho lepšího". Soucit nás drží na stejné lodi. Říkáme si: "Ano, tohle znám také, tomu rozumím, přeji ti, ať to zvládneš."

Soucit je o přijetí sebe i druhých, sebe ani nikoho jiného nelitujeme, ani se na sebe nebo druhé nezlobíme, nekritizujeme a neútočíme. Jsme v maximálním přijetí. Pravý soucit nám otevírá srdce a přináší klid.

Se soucitem úzce souvisí téma hranic. Soucit neznamená, že si necháme všechno líbit, že se necháme využívat. Nastavit si zdravé hranice je velmi důležité jak pro nás, tak i pro druhé. Během dne se běžně setkáváme s různými lidmi, kteří vysílají někdy více a někdy méně pozitivní energii. Nelze do sebe všechno nasávat jako houba, je třeba si držet lehký odstup. Je dobré naučit se druhé poslouchat, přijímat a soucítit s nimi. Můžeme pomoci radou nebo podporou, nikoliv přebírat jejich problémy na sebe. Každý má svoji cestu a na ní právě takové překážky, které on sám musí překonat.

"If you want others to be happy, practice compassion. If you want to be happy, practice compassion." Dalajlama

Další informace

"jóga je cestou k sobě,
cestou ke štěstí."

Přehled kurzů