Jak online kurzy fungují?

  • Kurzy obsahují lekce (v podobě on-line videí) po cca 1 hodině.
  • V den objednání kurzu obdržíte na zadaný e-mail první lekci.
  • V případě, že jste si objednali kurz, který obsahuje více lekcí, budete následně v periodě 7 dní dostávat další lekce.
  • Všechny lekce jsou přístupné kdykoliv zpětně.

Vybrat si on-line kurz

banner joga

Podzim podle ajurvédy

Přišel podzim, který je podle ajurvédy ve znamení váty. Váta je dóša spojovaná s pohybem a s větrem, který nyní fouká o něco silněji a je chladnější, než v předchozích měsících. To přináší do našich těl nerovnováhu, která se projevuje nachlazením.

Abychom se udrželi v rovnováze, je třeba vliv váty vyrovnat. Na chladnou a suchou vátu je třeba reagovat teplem a vlhkem.

Vhodná strava

S příchodem podzimu je dobré svůj jídelníček trochu pozměnit. Nemusíme v tom hledat vědu. Člověk by měl jíst to, co je zrovna k mání - tedy zeleninu jako mrkev, kukuřici či dýni (ne náhodou jsou v barvách podzimu), kapustu, zelí a další, co nám zahrada nyní nabízí. Na stromech také dozrávají jablka, ta jsou ideální uvařená. Naše strava by se už celkově měla více zaměřovat na tepelně zpracovené potraviny.

Horká koupel

Dopřejte si horkou koupel. Vlhko a teplo je přesně to, co teď potřebujete. Pokud do koupele kápnete pár kapek oblíbeného éterického oleje, uvolníte i svoji mysl a bude se vám poté krásně spát. Pro toto období je ideální pomeranč nebo hřebíček.

Dostatek tekutin

Přísun dostatečného množství tekutin je třeba po celý rok a na podzim, kdy vládne suchá váta, obzvlášť. Vyvarujte se ale studených nebo dokonce ledových nápojů. Ideální jsou teplé čaje a pokud budou ze zahřívajících surovin, jako je třeba zázvor, o to lépe.

Barvy podzimu

Vátu také vyrovnávají teplé, vyloženě podzimní barvy, jako je žlutá, oranžová nebo červená. Tyto barvy jsou kolem nás v přírodě, pokud se jimi obklopíme i doma, jedině dobře. Váta potřebuje slunce a pokud ho je nyní málo, můžeme si rozsvítit den i barvou svého oblečení.

Olej na všechny způsoby

Vátu pomáhá vyrovnávat také olej. Jeden z nejlepších je sezamový. Je dobré zvýšit jeho příjem ve stravě, ale lze ho používat i na tělo. Olejová masáž vám v tomto období udělá obzvlášť dobře.

Nezapomínejme na jógu

Snažte se cvičit pravidelně, to je pro "rozlítanou" vátu důležité. Dbejte na to, aby vám v prostředí, kde cvičíte, bylo dobře. Aby vám bylo teplo a příjemně. Pokud je venku nepříznivé prostředí, zapalte si doma svíčku, provoňte prostor éterickým olejem a pusťte si příjemnou hudbu. A když přijde teplý a slunečný den, využijte toho a zacvičte si venku. Načerpáte tak sílu přírody, která nyní vydává své plody.

Krásný podzim

 

Další informace

"jóga je cestou k sobě,
cestou ke štěstí."

Přehled kurzů