Kapalabháti
Praxe:
- Posadíme se do některého z meditačních sedů, při kterém budeme uvolnění a budeme mít vzpřímenou páteř.
- Zavřeme oči a klidně dýcháme. Zklidníme dech i mysl.
- Přikročíme k technice kapalabháti: Aktivně stáhneme břišní stěnu a prudce vydechneme. Poté pomalu pasivně nadechujeme.
- Provedeme několik kol.
- Vrátíme se k přirozenému dechu a uvědomujeme si účinky a pocity v našem těle.
Zpočátku provádíme menší počet kol. Začít lze na deseti a postupně lze počet nádechů a výdechů zvyšovat až na 100. Také lze provádět několik cyklů. Při nácviku je lepší mít menší počet kol, ale provést třeba 2 nebo 3 kola, mezi kterými vždy volně dýcháme a pozorujeme pocity v těle. Vždy je třeba vnímat vlastní tělo a řídit se podle sebe. Příliš velký počet kol může pro nepřipraveného člověka vést ke mdlobám a zvracení.
Stejně tak volíme i rychlost dýchání. Zpočátku nadechujeme a vydechujeme pomaleji, takže stihneme menší počet (cca 50 za minutu). Později se tempo může zvýšit až na 150 za minutu. Opět postupujeme pomalu, podle vlastních možností a pocitů tak, aby při praxi nevznikalo zbytečné napětí.
Pokud kapalabháti cvičíme jako pránájámickou techniku, soustředíme se více na břišní stěnu, pokud ji provádíme jako očistnou techniku, zaměřujeme se na mysl.
Kapalabháti je vhodné zařadit před meditaci, protože pročišťuje mysl. Je vhodná také ráno na nastartování a očištění organismu. Naopak se nehodí na cvičení před spaním, protože má výrazné aktivizující účinky.
Další informace
"jóga je cestou k sobě,
cestou ke štěstí."