Jak online kurzy fungují?

  • Kurzy obsahují lekce (v podobě on-line videí) po cca 1 hodině.
  • V den objednání kurzu obdržíte na zadaný e-mail první lekci.
  • V případě, že jste si objednali kurz, který obsahuje více lekcí, budete následně v periodě 7 dní dostávat další lekce.
  • Všechny lekce jsou přístupné kdykoliv zpětně.

Vybrat si on-line kurz

banner joga

Brahmačárja neboli zdrženlivost

V pořadí čtvrtá jama je brahmačárja, která do češtiny bývá překládána jako pohlavní zdrženlivost. Vysvětlovat tuto morální zásadu Paťandžaliho rádžajógy jako prostý celibát je ovšem docela zjednodušující a hlavně zavádějící.

 

 

Brahmačárja je zásada čistého způsobu života, kdy se myšlenkami stále obracíme k Bohu (brahman) a vše, co konáme, děláme s vědomím, že je tu vyšší princip, který koná. Omezení se výkladu na pouhou sexuální zdrženlivost zřejmě vychází z historických souvislostí, kdy mladí adepti studující jamu a nijamu měli díky sexuální abstinenci věnovat více energie do učení a spirituálního vývoje. Ze stejného důvodu se k celibátu uchylují i dospělí mniši. Pro běžnou praxi jógy ovšem toto není nutné. Brahmačarja je tak vykládána spíše jako umírněnost a to nejen v sexu, ale také v případě jiných požitků.

Sexualita je přirozenou součástí člověka. Sexuální energie je životodárná energie, kterou nelze potlačit, ale naopak je třeba ji kultivovat. S tím pracuje například tantrajóga. Brahmačarja nás tedy nabádá, abychom i v oblasti sexu byli vědomí, měli pod kontrolou své touhy, uměli se svojí sexualitou pracovat a ze sexuálního spojení udělali povznášející, duchovní zážitek.