Padangušthásana

Dřep na jedné noze patří mezi náročnější balanční pozice. Nejde pouze o udržení rovnováhy, zároveň je třeba založit jednu nohu do třísla a v pozice nejsme na celém chodidle, ale pouze na prstech. Ásana tak vyžaduje velké soustředění a koncentraci.

Balanční
Pokročilé

Provedení:

  1. Výchozí pozicí je podřep.
  2. Zvedneme pravou nohu a položíme ji nártem na levé stehno, jako bychom dělali poloviční lotosový sed. Levá noha je na špičce.
  3. Ruce máme podél těla a dotýkáme se jimi země. Snažíme se získat rovnováhu.
  4. S nádechem zvedneme ruce do pozice, jakou si vybereme: můžeme spojit dlaně před hrudníkem nebo nad hlavou, případně nechat rozpažené, jako je na obrázku. Páteř je vzpřímená, pohled směřuje vpřed.
  5. V pozici volně dýcháme.
  6. Provedeme také na druhou nohu.

Varianty:

  • Pozici lze zaujímat ze stoje: ve stoji založíme jednu nohu a pomalu přejdeme do dřepu.
  • Svámí Gítánanda pod názvem padangušthásana uvádí variantu trikónásany: rozkročíme se a s nádechem rozpažíme. S výdechem uděláme úklon na pravou stranu. Pravou rukou se chytíme za pravý palec u nohy, levá ruka míří vzhůru. Pohled směřuje do levé dlaně. S nádechem se vrátíme do stoje a provedeme na druhou stranu.
  • aštanga józe je jako padangušthásana uváděna pozice podobná padahastásaně: Stojíme vzpřímeně, nohy máme na šířku pánve. S výdechem se s rovnými zády předkloníme. Ukazováčkem a prostředníčkem se chytíme za palce u nohou (pravou rukou pravý palec a levou rukou levý palec). S nádechem zvedáme trup a propneme ruce v lokti, s výdechem se vracíme do předklonu, lokty pokrčíme a vytočíme do stran. Po celou dobu držíme rukama palce u nohou.

Tipy pro začátečníky:

  • Při nácviku této ásany je možné, stejně jako u ostatních balančních pozic, zaměřit pohled na nějaký pevný bod, který nám pomůže udržet rovnováhu.

Působení:

  • Posiluje kotníky a svaly chodidel. Působí proti plochým nohám.
  • Učí rovnováze a koncentraci.

Kontraindikace:

  • Problémy s koleny a kotníky.