Jak online kurzy fungují?

  • Kurzy obsahují lekce (v podobě on-line videí) po cca 1 hodině.
  • V den objednání kurzu obdržíte na zadaný e-mail první lekci.
  • V případě, že jste si objednali kurz, který obsahuje více lekcí, budete následně v periodě 7 dní dostávat další lekce.
  • Všechny lekce jsou přístupné kdykoliv zpětně.

Vybrat si on-line kurz

banner joga

Jama a nijama

Jama a nijama jsou etické zásady, pět "příkazů" a "zákazů", které tvoří první dva stupně Rádžajógy. Až za nimi následují ásany, pránájáma a další techniky.

Na tom je vidět, co je důležité, čím máme začít. Západní společnost, která je posedlá hubnutím, rychlostí a dynamikou, dělá z jógy pouhé cvičení. Pro někoho je ale i klasická jóga příliš klidná a pomalá, a proto vznikají systémy jako je například powerjóga. Praxi jógy omezujeme na fyzické a dechové cvičení a relaxaci. Pracujeme pouze se svým tělem a to je málo. Je třeba pracovat hlavně se svým vnitřkem. Proto bychom při praxi jógy nikdy neměli zapomínat na první dva stupně rádžajógy. Stále bychom je měli nosit  sobě a uvědomovat si, jestli se podle nich chováme. Jóga není tělocvik, je to způsob, jak v sobě probudit vesmírnou prapůvodní energii. K tomu nám ale nestačí pouze praxe hathajógy nebo jiných moderních stylů jógy. Ty nám sice pročištují a zpevňují tělo, připravují ho na další vyšší stupně jógy, ale pokud zapomeneme na jamu a nijamu, můžou nám také posilovat ego. Může se stát, že budeme příliš soustředění na fyzické tělo, budeme si připadat výjimeční a důležití, protože s tělem dokážeme víc než ostatní lidé. To ale není cílem jógy, to je slepá ulička. Proto nezapomínejme na jamu a nijamu, ať už jdeme po kterékoliv cestě jógy.

Další informace

"jóga je cestou k sobě,
cestou ke štěstí."

Přehled kurzů