Jak online kurzy fungují?

  • Kurzy obsahují lekce (v podobě on-line videí) po cca 1 hodině.
  • V den objednání kurzu obdržíte na zadaný e-mail první lekci.
  • V případě, že jste si objednali kurz, který obsahuje více lekcí, budete následně v periodě 7 dní dostávat další lekce.
  • Všechny lekce jsou přístupné kdykoliv zpětně.

Vybrat si on-line kurz

banner joga

Obrácené jógové pozice

Obrácené pozice patří k těm nejnáročnějším, zároveň mají ale velmi výrazné účinky na tělo i mysl. Pozice nacvičujeme postupně, zaujímáme je vždy pomalu - nikdy švihem, a zpočátku děláme pouze krátké výdrže (pár sekund), které postupně prodlužujeme. Vzhledem k tomu, že jsme obráceni hlavou dolů, což není pro tělo běžná poloha, nácvik by měl být opravdu postupný, aby si tělo mohlo zvyknout.
Cvičit bychom nikdy neměli po jídle a po intenzivním cvičení. Cvičit bychom také měli na tvrdém podkladu. Měkké podložky by mohly narušit naši stabilitu.
Obrácené pozice by rozhodně neměli cvičit úplní začátečníci. Jedná se o náročnější ásany, na které je třeba tělo připravit. Předpokladem je určitá svalová síla a koordinace těla.
 
Účinky obrácených pozic jsou široké. Obrácením těla se snáze dostává krev z nohou do srdce, které tak není nuceno ji těžce proti gravitaci z nohou čerpat. Tím uvolňujeme jak srdci, tak nohám. Pozice působí proti otokům, křečovým žilám, ale i běžné únavě nohou. Naopak se obrácením krev snáze dostává do hlavy, takže lépe okysličuje mozek a tím, přispívá k uvolnění mysli, zlepšuje paměť a působí proti únavě. Dále protahují bránici, která je při nádechu nucena zdvihat břišní orgány. Působí na višudhi čakru a pomáhají práci s energií. Pozice jsou velmi významné pro duchovní praxi.
Možná se zdá zvláštní, že u nohou působí proti únavě to, že krev snáze odchází, a u hlavy, že je překrvená. Jde ale o to, že se změní běžný stav. Nohy si uleví a hlava se "nastartuje".
Obrácené pozice bychom neměli cvičit při glaukomu, zvýšeném krevním tlaku, zánětech v obličeji a problémech s krční páteří. Nedoporučují se v těhotenství.

Přejít na seznam obrácených pozic